Консультаційний центр "КОЛИСКА ЖИТТЯ" 

helping

 Допомога жінкам у кризовій та небажаній вагітності, жінкам із постабортним синдромом.
вул. Сагайдачного 14 (Архикатедральний Собор УГКЦ) м. Тернопіль
Телефон гарячої лінії (097) 923-02-04


382a77bcacb9ff28dc8c5bf36cdf1cb0504 400x0cc

Питання, як запланувати народження хлопчика чи дівчинки хвилює багато пар. Саме тому й існує цілий ряд теорій та припущень на цю тему. Давайте спробуємо розглянути основні, а згодом з'ясувати, чи вони дійсно є дієвими. Та спершу пригадаємо, коли і як саме відбувається передача статі.

Як відомо, відповідальність за перенесення чоловічої чи жіночої статі несуть чоловіки, вірніше їх статеві клітини - сперматозоїди. 

На малюнку видно, що вони є двох видів: з гострим та тупим “наконечником"- голівкою. Саме в голівці є генетичний матеріал чоловіка (23 пари хромосом). 

260px-Complete diagram of a human spermatozoa uk svg

Двадцять дві пари хромосом є аутосомами, які відповідають за формування і функціонування всіх систем організму, крім статі, одна пара хромосом визначає стать людини і розвиток її організму за чоловічим або жіночим типом. У дівчаток – це дві Х-хромосоми  (ХХ), а у хлопчиків – одна Х-хромосома і одна У-хромосома (ХУ). Сперматозоїди, що мають більш округлий вигляд, несуть Х- хромосому, тобто при зачатті буде дівчинка, відповідно “списеподібні” - це сперматозоїди, що при досягненні вагітності, “відповідають” за хлопчика. 

До речі, цікавим і важливим є той факт, що при зустрічі двох статевих клітин, тобто сперматозоїда та яйцеклітини, остання робить вибір, керуючись певними невідомими людині факторами, проте йдеться про відбір кращого з кращих!

sperma-lyudini-scho-mi-pro-neyi-znayemo 571Такий вибір є абсолютно відсутній при екстракорпоральному заплідненні, або заплідненні “in vitro”, оскільки лікар навмання бере сперматозоїда та приживлює до яйцеклітини. Звичайно, що такі дії містять насилля як з фізіологічного, так і морального боку, а це, безумовно, матиме вплив на майбутню дитину. Окрім того, при ЕКО слизова оболонка матки у майбутньої матері не встигла достатньо дозріти, що відбувається за звичайних умов і нормального рівня гормонів, і відповідно, немає необхідної кількості поживних речовин для розвитку дитини в лоні.

Отже, стать дитини визначається саме в момент зачаття, злиття двох гамет, і випадкового вибору, що припав на того чи іншого сперматозоїда.

Одною з найпоширеніших тез про можливість спланувати ту чи іншу стать майбутньої дитини є теорія овуляції.

Ще у 70-х роках минулого століття американський професор доктор Л. Шеттлз висловив гіпотезу про можливість спланувати стать майбутньої дитини. Дана теорія базується на факті про поділ чоловічих статевих клітин на два види, про що ми говорили вище. У зв’язку з цим було висловлене припущення, якщо пара прагне зачати хлопчика, то варто мати співжиття приблизно за добу - дві до овуляції, натомість, якщо пара хоче мати дівчинку – за 3-4 дні до передбачуваної овуляції. Така думка випливає з того, що сперматозоїди, які несуть Х- хромосому, більш витривалі і можуть довше жити навіть у менш плідному слизі криптів шийки матки та мають здатність дочікуватися до моменту овуляції (виходу яйцеклітини). Натомість сперматозоїди, які несуть У- хромосому, більш рухливі, проте швидше гинуть, і потребують поживного слизу плідного типу.

66013Однак, як стверджує З. Городенчук у книзі «Вчимося народжувати», спираючись на наукові дослідження, зокрема Б.В. Сімкока (1989 р.), а також Франса Ж.Т., Грехама Ф.М. та інших (1991 р.) , дана теорія не підтверджена. Навпаки, з’ясувалось, що при співжитті менш, ніж за два дні до овуляції, більше пар вагітніло саме дівчатками. Цей факт пояснювали особливістю рівня гормонів у близький до овуляції час, що сприяє просуванню саме сперматозоїдів з Х-хромосомою. Зрештою, у 1995 році доктор Р. Грей та співавтори остаточно заявили, що вибір моменту статевого співжиття відносно овуляції на стать дитини не впливає (Gray R.H. Natural family planning and sex selection: fact or fiction?)

Існує ще одна відома теорія, яка говорить, що на стать майбутньої дитини може мати вплив тривалість фолікулярної фази циклу (від першого дня місячних до дня овуляції). У згаданій вище книзі З. Городенчук згадує вчених Вейнберга та його колег, котрі висунули припущення, мовляв, у циклах з короткою фолікулярною фазою існує більша ймовірність зачаття хлопчика, а з довгою – дівчинки. Ця теорія також була спростована. Так, у 1998 році науковці Грей та Сімсон на основі великого дослідження довели, що ні тривалість фолікулярної фази, ні вибір моменту співжиття відносно овуляції, ні те, відбулось зачаття сподівано чи несподівано для майбутніх батьків, на стать дитини не впливають (Grey R., et al/ Sex ratio with timing of insemination and length of the follicular phase in planned and anplanned pregnancies during use of natural family planning). Пізніші дослідження, наприклад, М. Джоффа, Ж. Беннета, Н. Беста, Т. Колд-Дженсон лише підтвердили такі висновки (M.Joff, J. Bennett, N. Best, T. Kold Jenson. Sex ratio and time to pregnancy: analysis of four large European population surveys. BMJ 2007).

               Завдяки цим даним можемо дійти висновку, що зачаття дитини тої чи іншої статі відповідає всім канонам природнього відбору, а основне – випадково. А вірити тій чи іншій теорії планування статі вирішувати вам, а краще доводити чи спростовувати своїм досвідом!

Наталя Попадюк, сімейний консультант, консультант симто-термального методу планування плідності (англійська модифікація)

Джерело: http://stykit.com.ua/interesting/statti/do-pytanja-r-luv-si-ch-mzh-z-

Ви тут: Головна Статті До питання про планування статі: чи можна “замовити” дитину?